«Заборонений»: у Києві презентували художній фільм про Василя Стуса

Назад
Шоу-бизнес

Нина Матвиенко, Тоня Матвиенко4 вересня, до дня пам’яті поета і правозахисника Василя Стуса, у столичному кінотеатрі «Оскар» відбулися прес-заходи художнього фільму «Заборонений», знятого за історією його життя.

БІЛЬШЕ ФОТО

У прес-конференції взяли участь режисер стрічки Роман Бровко, продюсер Артем Денисов, автори сценарію Артемій Кірсанов та Сергій Дзюба, актори Дмитро Ярошенко, Карина Шереверова, Мирослава Філіпович, виконавець саундтреку Сергій Танчинець (гурт «БЕZ ОБМЕЖЕНЬ»). Враженнями від перегляду поділилися шістдесятники – люди, які особисто знали Василя Стуса: громадський діяч, правозахисник Василь Овсієнко, який відбував покарання у таборі особливого режиму разом з Василем Стусом; журналістка, шістдесятниця Маргарита Довгань. Фільм подивилася онука художниці Алли Горської Олена Зарецька, а також громадські активісти, дружини політв’язнів. На урочисту прем`єру разом із творчою групою завітали українські політики, артисти, музиканти, телеведучі.

Съемочная группа фильмаМаргарита Довгань поділилася спогадами про роки дружби з Василем Стусом та висловила сподівання, що фільм побачать не лише в Україні, але й у світі. «Я все ще там – у згадках тих часів, які не оминули і мене. Велика подяка акторові Дмитрові Ярошенку, адже, щоб зіграти такого геніального поета як Василь Стус, потрібно і самому бути людиною достойною, з високим мистецьким духом. І Дмитрові це вдалося – він зміг передати образ Василя серцем і душею».

Історик дисидентського руху Василь Овсієнко, згадував свою зустріч з поетом у в’язниці: «Це було моє третє ув’язнення, і я дістав «почесний титул» – особливо небезпечний рецидивіст. І таким самим «рецидивістом» був і Василь Стус».

БІЛЬШЕ ФОТО

Заборонений 2Режисер стрічки зазначив, що фільм, хоч і побудований на історичних фактах, є художнім, тому у ньому, безумовно, присутні художні інтерпретації тих чи інших подій: «Сценаристи провели потужну роботу на етапі створення фільму. Протягом півроку ми збирали інформацію, спілкувалися з дисидентами – це лягло в основу історії. Для нас було важливим завданням актуалізувати постать поета, привернути увагу молодого покоління».

Актори, які зіграли головні ролі у фільмі, розповіли про надзвичайний акторський досвід та величезну відповідальність, адже люди, яких вони грали на екрані, жили зовсім недавно.

«Роль Алли Горської була не простою для мене, проте я намагалася передати її максимально правдиво. Коли дізналася, що мене затвердили, почала читати її біографію. Ця роль для мене – велика честь, і я дуже сподіваюся, що впоралася з нею», – коментує актриса Карина Шереверова.

ЗабороненийНа запитання як йому вдалося перевтілитися в образ Василя Стуса, Дмитро Ярошенко відповідає лаконічно: «Якщо чесно, то я просто жив. Дивився різні відео про Стуса, слухав запис його голосу, читав його листування, вірші та спогади».

За словами музиканта Сергія Танчинця, він був приємно здивований, коли дізнався, що саме їхній гурт запросили виконати пісню «Колискова». «Я вважаю, що вишиванка – це сучасний духовний бронежилет, а Василя Стуса можна порівняти з українським прапором. Це образи, які повинні завжди жити у свідомості, медійному просторі здорової нації, аби тягнутися за такими людьми та йти вперед правильним шляхом», — коментує співак.

БІЛЬШЕ ФОТО

ПРО ФІЛЬМ

Старт в Україні: 05.09.2019

Жанр: байопік

Режисер: Роман Бровко

У ролях: Дмитро Ярошенко, Віталій Салій, Діана Розовлян, Олег Масленніков, Євгенія Гладій, Карина Шереверова

1965 рік. Молодий поет Василь Стус не може миритися з безправним становищем українців у Радянському Союзі та кидає виклик тоталітарній системі. Він говорить про те, про що мовчать мільйони. Незважаючи на постійний тиск і погрози, Стус не припиняє боротьбу навіть у засланні. Реальна історія нескореного поета, історія кохання і зради, людської гідності та підлості.