Співбесіда — це один з обов’язкових етапів при прийнятті на роботу. Роботодавцю вона потрібна, аби краще познайомитися з майбутнім працівником, а вам — з компанією та обов’язками в ній. Тому що комфортніше ви себе почуватимете та презентуватимете, то кращим буде результат. А як його досягти, розповість тренерка проєкту з профорієнтації жінок «Успішна» від «Фонду Маша», HR-спеціалістка Яна Даценко.
Підготовка до співбесіди — не менш важливий етап, ніж подача резюме на вакансію. Він розпочинається одразу після довгоочікуваного дзвінка рекрутера, який запрошує вас прийти на наступний етап відбору в компанію. Що ж робити і як готуватися?
Яна Даценко, кар’єрна консультантка та HR / R-спеціалістка радить спершу зібрати якомога більше
інформації про роботодавця та компанію, в яку ви збираєтеся йти на співбесіду:
Ви будете більш обізнаним у тому, чим займається компанія, зможете скласти запитання, що вас цікавлять, і покажете себе впевненим кандидатом, — говорить експертка. — Перед співбесідою проаналізуйте опис вакансії, відзначте для себе ті вимоги, в яких вже маєте досвід.
Пригадайте успішні результати вашої роботи, якими можете поділитися. Наприклад, якщо ви раніше керували командою, то можете розповісти скільки людей з вами працювало, назвати проєкти, які ви створили тощо.
І, звісно, будьте готовими, що запитання ставитимуть і вам. В інтернеті ви можете знайти статті чи навіть цілі книги з типовими запитаннями на співбесіді. Вам не обов’язково знати відповіді на всі. Але мати хоча б орієнтовні на базові запитання потрібно.
Ось деякі запитання, що можуть прозвучати на співбесіді:
– Чому пішли з минулого місця роботи?
– Наскільки ви конфліктна людина?
– Що шукаєте для себе зараз (формат, графік, задачі)?
– Як давно навчалися чогось нового?
– Чим приваблює компанія та вакансія, які очікування?
– Сильні сторони та зони зростання?
– Що для вас важливо зараз при пошуку роботи/нової компанії (цінності)?
– Що мотивує/демотивує?
– Які зарплатні очікування?
Якщо вас запитають про суму заробітної плати, то краще називати чітку цифру. Бо якщо ви кажете дві (наприклад, «від… і до…»), то роботодавець зрозуміє, що менша зарплатня вас теж влаштує. Якщо
запитують про плани на вагітність у найближчий рік-два — це червоний прапорець, і, можливо, вам
краще не працювати в цій компанії.
Може виникнути ситуація, коли рекрутер поставив запитання, відповідь на яке ви не знаєте. Не поспішайте казати «я цього не знаю». Ви можете чесно зізнатися, що не працювали з цим на практиці, але потім спробувати подумати вголос про ваші дії, якби отримали таку задачу, — зазначає Яна Даценко.
Перед співбесідою ви можете потренуватися з самопрезентації. Вдома вголос проговоріть інформацію про себе або ж запишіть відео, яке потім можна буде переглядати. Завдяки цій практиці ви зможете чітко
і влучно подати свій досвід, щоб з вами точно захотіли працювати далі.
Що варто згадати у самопрезентації:
– Коротка інформація про себе (ім’я, актуальне місце проживання)
– Опис вашого досвіду роботи
– Що досягли, що змінили, який результат отримали на попередній роботі (лише важливі, конкретні дані, які показують ваші досягнення)
– Уникайте емоційних деталей у самопрезентації та коментарів щодо цілей пошуку роботи чи попереднього досвіду.