Як покращити концентрацію уваги: техніки від психологині

Назад
Дозвілля

Чи знайомий вам стан, коли роботи повно, а думками ви десь далеко? Не можете зосередитися на певному завданні, бо відволікаєтеся на роздуми про життя, роботу, стосунки тощо? Якщо так, це може свідчити про порушення концентрації уваги. А це ключовий аспект успішного навчання та ефективної роботи. То як її покращити й чому може виникнути порушення?

02.05_Концентрація уваги_Pixabay2

Розповідає психологиня Центру «Незламна» Юлія Дьомкіна:

Останнім часом у моїй практиці збільшилась кількість клієнтів, які звертаються зі скаргами щодо труднощів концентрації уваги. Постійний довготривалий стрес, виснаження, відсутність базової потреби в безпеці — умови, в яких сьогодні живуть українці. Всі ці фактори негативно впливають на можливість контролювати увагу. Пам’ять, увага, мислення, сприйняття інформації, мотивація та емоційно-вольова сфера формуються під час взаємодії з навколишнім середовищем.

Також порушення концентрації уваги може виникати й через певні розлади, серед яких є розлад дефіциту уваги з гіперактивністю (РДУГ). Його діагностують як у дітей, так і в дорослих. Якщо ви розумієте, що відсутність концентрації уваги дуже негативно впливає на якість вашого життя, не нехтуйте зверненням до фахівців.

Самостійно ж ви можете почати з дослідження свого психоемоційного і фізичного станів. Запитайте себе: «Що саме мене турбує зараз? Про що я думаю, коли відволікаюся від основної задачі?» Проговоріть, а ще краще пропишіть думки, які з’явилися під час роздумів.

Також дотримуйтеся гігієни здорового сну (спіть не менше 7 годин на добу), їжте здорову їжу, займайтеся фізичними навантаженнями (особливо корисно буде на свіжому повітрі), складайте особистий графік тайм-менеджменту, намагайтеся, по можливості, уникати мультизадачності.

Окрім цього є безліч технік, спрямованих на розслаблення, розвантаження чи перемикання уваги. Ось декілька прикладів технік фокусування уваги:

1. Анаграми

Вам потрібно переставляти літери в певному слові, щоб вийшло інше слово. Наприклад, азбука – базука, удар – руда, банка – кабан. Ця вправа тренує вашу увагу та зосередженість.

2. Таблиці Шульте

В інтернеті є як прості таблиці, так і складніші. Суть у тому, щоб максимально швидко знайти числа в порядку зростання чи спадання, не пропускаючи й не промовляючи числа вголос. Ви можете збирати цифри з різною швидкістю і занотовуючи час, відпрацьовувати швидкість. Користь полягає у розвитку уваги, пам’яті та концентрації.

3. Перелік думок

Спробуйте цілий день записувати на листочку все, на чому концентрували увагу протягом дня. Ви здивуєтеся, наскільки великим виявиться цей список, і зможете зрозуміти, що було варте вашої уваги, а що просто забрало час.

Звісно ж, за допомогою психотерапії досягти результатів буде легше та швидше. Адже наш мозок — це орган, який керує усіма процесами всередині нас. І маленькі сигнали про збій точно не варто залишати без уваги. Тому вчасна турбота про себе допоможе швидше позбутися неприємного симптому, зберегти своє фізичне та ментальне здоров’я.

А потурбуватися про себе ви зможете в Центрі ментального відновлення «Незламна» в Києві. Його відкрила громадська організація «Фонд Маша», аби допомогти українським жінкам та дітям подбати про своє ментальне здоров’я. Тут ви можете отримати індивідуальні консультації психолога, а також понад 10 видів різних групових практик (зокрема групи підтримки після втрати, групи для тих, хто чекає чоловіків з фронту, арттерапію, групи тілесної терапії, йогу тощо). Усі послуги абсолютно безкоштовні.