Страх сирен, гучних звуків під час війни – як з ним впоратися

Назад
Родина

Звуки сирен, вибухів та навіть звичайної грози стали новою фобією українців. Усім нам тепер відомо, як це – боятися за власне життя та своїх рідних, хотіти кудись сховатися. Чи надовго тепер з нами страх гучних звуків? Як з ним впоратися, щоб стало легше жити – розповіли практикуюча психологиня, ведуча «Ранку у Великому Місті» (ICTV) Юлія Зорій та психологиня, ведуча проекту «Екси» (Новий канал) Наталя Єжова у діджитал-проекті «Що робити, якщо…» від Нового каналу.

Перше, що варто усвідомити: страх – наша базова емоція. А звук сирени означає небезпеку для життя, тож це нормально, якщо нам стає страшно.

23_05_Юлія Зорій

Намагатися побороти базову емоцію безглуздо. Навпаки, страх та загрозу потрібно усвідомити та прийняти, адже лише так вам буде легше його контролювати й приймати рішення у стресовій ситуації. Поділіться своїми відчуттями з іншими людьми, знайдіть у них розуміння, підтримайте того, кому теж страшно. Таким чином ви зможете відволіктися від власної емоції й почнете її контролювати, – розповідає Юлія Зорій.

Щоб вам стало легше жити зі своїм страхом, його можна збалансувати цінністю власного бажання. Наприклад, ви має зрозуміти, чи ваше прагнення перебувати зараз саме в Україні сильніше за ваш страх гучних звуків і сирен? Якщо так, то сміливо можете залишатись тут. Якщо ні, треба замислитися про те, щоб на деякий час виїхати туди, де немає сирен. Такі корисні поради й не тільки дає психологиня Юлія Зорій.

А от Наталя Єжова детально розповіла, як та чому в українців з’явився страх гучних звуків.

12.10_Екси_Наталя Єжова

Одна з причин, чому ми боїмося гучних звуків – ПТСР (посттравматичний стресовий розлад). Він виник через пережитий сильний стрес та закріпився в нашому організмі як рефлекс. Тепер щоразу, коли ми чуємо щось гучне, в нас знову виникає стресовий стан, який провокує розвинення ПТСР, – пояснила Наталя Єжова.