Відключення світла: як зробити темряву своїм союзником

Назад
Дозвілля Родина

Темрява, в якій живуть українці вже декілька місяців, ламає звичний графік життя. І справа не тільки в побуті. Атаки на енергоргострукту – це одна з форм психологічного терору з боку країни-агресора, мета якої – відчай українців. Як протистояти цим атакам і зробити темряву своїм другом, розповідає психологиня проєкту «Незламна мама» від «Фонду Маша» Сусанна Ангелова.

19_01_Фонд_Маша_Сусанна_Ангелова

Якщо ми не можемо контролювати життєво важливі речі, то це викликає напругу чи тривогу. На цьому побудований будь-який терор, у тому числі і військовий. Але навіть посеред хаосу можна створити порядок, який надасть нам відчуття впевненості і заспокоїть.

Ці чотири правила допоможуть структурувати хаос через відключення світла:
● Завжди майте запасний варіант, додатковий план;
● Використовуйте темряву як союзника;
● Більше спілкуйтеся з близькими, заводьте нові знайомства;
● Знаходьте сенс у тому, що відбувається.

Добре вивчіть свій графік відключень, це допоможе пристосувати режим роботи та відпочинку до браку електроенергії, – говорить Сусанна Ангелова. – Що робити з аварійними, незапланованими відключеннями? Мати варіант Б. Плануйте рутину, заздалегідь придумайте запасні заняття на випадок відключення електрики. Звісно, пережити відключення світла спокійніше допоможуть ліхтарі, гірлянди, акумулятори та незалежні точки доступу до інтернету.

Як не нервувати, коли пропадає зв’язок і неможливо поговорити з рідними? По-перше, не давайте своєму занепокоєнню продукувати «катастрофічні» думки, вони тільки посилять тривогу. По-друге, дізнайтеся, як ваші рідні дбають про свою безпеку і здоров’я, який в них розклад дня, графік відключень і запасний план. Чим більше у вас інформації, тим спокійніше.

Плюси темряви

Хто б міг подумати, але вони також є. Шукайте і знаходьте такі плюси для себе.

По-перше, я знаю чимало прикладів, коли у людей покращилась якість нічного сну, бо без світла вони не проводили вечори біля телевізорів чи комп’ютерів, – говорить Сусанна Ангелова. – По-друге, якщо відключити розваги, пов’язані з інтернетом, звільняється час на спілкування з рідними та друзями, творчість. Батьки більше розмовляють з дітьми, читають книжки, грають у настільні ігри. Одна з учасниць нашої програми «Незламна мама» розповідала, що вона та її сусіди під час блекауту організували пікніки з мангалом під вікнами раз на тиждень, і до них почали доєднуватися зовсім незнайомі люди.

У темні часи ми починаємо більше бачити світло всередині людей, більше спілкуватися, організовувати взаємодопомогу. Це великий потужний ресурс, нові соціальні зв’язки. Плюс гнучкість та стійкість до форс-мажорів забезпечують життєвий успіх. Вважайте, що у нас проходить загальнонаціональний тренінг. Головне зараз – це усвідомлення, що ми
належимо до вільної нації, а розв’язання побутових негараздів – це частина боротьби за майбутнє життя.

19_01_Фонд_Маша_Відключення світла_ як зробити темряву своїм союзником (джерело - pixabay)